Przekroczenie kompetencji

Czy radni mogą mieć własne poglądy ?
Oczywiście!
Ale czy mogą decydować o tym co zobaczymy w teatrze lub kinie ?
NIE!
A tak o to radni marnują czas, i zamiast zajmować się np. tym co wyczynia PKP z dworcem, dbają o interesy Kościoła katolickiego:

Poznań, 4.  czerwca 2014  r.

Radni Miasta Poznania

 

Szanowny Pan

Michał Merczyński

Dyrektor Festiwalu Malta

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Ze smutkiem i niepokojem dowiedzieliśmy się o planowanych, w ramach Festiwalu Malta, w dniach 27. i 28. czerwca, przedstawieniach sztuki Rodrigo Garcii Golgota Picnic. Przedstawienie to wzbudziło we Francji i Hiszpanii falę protestów środowisk katolickich, które odczytały treści przedstawiane przez reżysera jako jednoznacznie bluźniercze. Przypominając, że bluźnierstwem nazywamy słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte, chcemy wskazać najistotniejszą przyczynę naszego niepokoju.

Dla katolików i chrześcijan wydarzenia na Golgocie są świętością. Śmierć Jezusa, która z ludzkiego punktu widzenia mogła być odbierana jako szokujący spektakl – jest centrum naszego życia. Jest obecna w naszej codziennej modlitwie, gdyż wierzymy, że w  owej chwili dokonywały się rzeczy mające wymiar metafizyczny, będące ponad czasem i  rzeczywistością. Przede wszystkim jednak, śmierć Jezusa Chrystusa na Golgocie, była i jest dla nas obrazem najwyższej miłości i miłosierdzia. Jednak także dla ludzi, którzy – jak stanowi Konstytucja RP – nie podzielając tej wiary (…) są wdzięczni naszym przodkom (…) za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach – pamięć o tych wydarzeniach zasługuje na ochronę, chociażby przez wzgląd na odczucia współobywateli.

Dodatkową okolicznością – być może niezauważoną przez organizatorów – jest fakt, że w dniach 27. i 28. czerwca będziemy obchodzić dwa katolickie święta: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Pamiętając o tym szczególnym czasie, w którym chcemy dziękować Bogu za Jego miłość – symbolizowaną przez te dwa Serca – musimy stwierdzić, że wystawianie wówczas sztuki, która przedstawia Chrystusa jako źródło zła – jest szczególnie bolesnym dysonansem.

Nie chcemy manifestacji, protestów na ulicach i wzajemnych oskarżeń. Szanujemy odrębne wrażliwości różnych ludzi. Jednak – w imię poszanowania także naszej wrażliwości – stanowczo prosimy o nie naigrawanie się z tego, co dla nas jest święte.

Prosimy o to zwłaszcza przez pamięć o tym, który sam był artystą i do artystów wielokrotnie mówił z wielkim szacunkiem: Nikt nie potrafi zrozumieć lepiej niż wy, artyści, genialni twórcy piękna, czym był ów pathos, z jakim Bóg, u świtu stworzenia, przyglądał się dziełu swoich rąk. Nieskończenie wiele razy odblask tamtego doznania pojawiał się w  waszych oczach, artyści wszystkich czasów, gdy zdumieni tajemną mocą dźwięków i słów, kolorów i form, podziwialiście dzieła swego talentu, dostrzegając w nich jakby cień owego misterium stworzenia, w którym Bóg, jedyny Stwórca wszystkich rzeczy, zechciał niejako dać wam udział. Nasz nowy patron mówił także do Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym.

 

Szanowny Panie Dyrektorze!

Zdajemy sobie sprawę, że krzyż Chrystusa jest obrażany wielokrotnie – także przez ludzkie grzechy – i być może przez te zjawiska, które bulwersując Rodrigo Garcię, skłoniły go do stworzenia spektaklu. Jesteśmy jednak przekonani, że Festiwal Malta – finansowany w  znacznej mierze z publicznych pieniędzy – nie powinien obrażać tego, co dla nas oraz dla wielu tysięcy mieszkańców Poznania (a zatem i mecenasów Festiwalu) – jest największą świętością.

Dlatego spokojnie, ale też stanowczo, prosimy Pana o rezygnację z wystawienia tego spektaklu w Poznaniu.

 

Do wiadomości:

 1. Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM
  Pan Robert Kaźmierczak

 1. Zastępca Prezydenta Miasta Poznania
  Pan Dariusz Jaworski

 1. Prezydent Miasta Poznania
  Pan Ryszard Grobelny

 1. Marszałek Województwa Wielkopolskiego
  Pan Marek Woźniak

 1. Prezes Zarządu AQUANET S.A.
  Pan Paweł Chudziński

 

Radni którzy się podpisali pod listem:

 

 1. Ewa Jemielity

 2. Maciej Przybylak

 3. Juliusz Kubel

 4. Mariusz Wiśniewski

 5. Wojciech Wośkowiak

 6. Adam Pawlik

 7. Krzysztof Grzybowski

 8. Norbert Napieraj

 9. Joanna Frankiewicz

 10. Wojciech Kręglewski

 11. Andrzej Bielerzewski

 12. Maria Nowicka

 13. Przemysław Alexandrowicz

 14. Michał Tomczak

 15. Michał Grześ

 16. Jan Chudobiecki

 17. Lidia Dudziak

 18. Ryszard F. Grobelny

 19. Szymon Szynkowski vel Sęk

 20. Bartosz Zawieja

 21. Karolina Fabiś-Szulc

 22. Przemysław Markowski

 23. Sławomir Smól

Post użytkownika Radni Poznania.

Logowanie

na stronie

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.