Wybory Prezydenta miasta Poznania II TURA

Mamy nowego Prezydenta

oficjalne wyniki

image
image

Ryszard Grobelny

lat 51, wykształcenie wyższe ekonomiczne, zam. Poznań,
nie należy do partii politycznej

Samorządowiec , Prezydent miasta Poznania od 1998 roku. Wcześniej był radnym Miasta Poznania (1990-2002). Od 2003 roku jest także prezesem Związku Miast Polskich, także prezesem Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Jest również członkiem Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich od 2002 roku, a do 2006 roku zasiadał w Zarządzie Fundacji. Jest współprzewodniczącym Zespołu Do Spraw Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Żona Ewa jest dziennikarką TVP Poznań. Jest ojcem Karoliny i Pawła.
Bezpartyjny. Otrzymał wiele wyróżnień, w tym w 2005 roku Złoty Krzyż Zasługi oraz Samorządowego Oskara im. Grzegorza Palki przyznawanego przez Prezydenta RP. W 2010 roku odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznawany również przez Prezydenta RP.
W 2014 roku uznany za najlepszego prezydenta polskich miast w rankingu tygodnika Newsweek.

Jacek Jaśkowiak

lat 50, wykształcenie wyższe prawnicze i ekonomiczne, zam. Poznań
członek partii: Platforma Obywatelska

Absolwent Wydziału Prawa UAM-u, stypendysta GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech, prawnik, ekonomista, przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny. Od 1996 roku prowadzi własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców średniej wielkości. Członek Platformy Obywatelskiej RP.
W roku 2010 jako kandydat na prezydenta Poznania ruchu miejskiego poprowadził do dobrego, ponad 9 procentowego, wyniku wyborczego. Od wielu lat zabiera głos w sprawach publicznych, między innymi na łamach Gazety Wyborczej i Głosu Wielkopolskiego. Rodzina kandydata związana jest z Poznaniem od wielu pokoleń, a jego życiorys jest na tyle barwny, że Teatr Nowy w Poznaniu w spektaklu „Gracze” (część serii „Jeżyce story”) przedstawił jego sylwetkę i opowiedział o jego przyjaźni z Jackiem Kaczmarskim, który poświęcił mu swoja książkę oraz opisywał jego osobę w tekstach swoich piosenek.
Jacek Jaśkowiak jest od dzieciństwa aktywnym sportowcem - trenował boks, wioślarstwo i judo w poznańskich klubach. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów. Doprowadził do przyznania Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które zorganizował w roku 2012 i 2014. Jest Członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) d.s. Pucharu Świata w biegach narciarskich.
Od lat wspiera niewidomych rowerzystów z klubu „Razem” w Poznaniu. Sam uwielbia spędzać czas na rowerze, na którym dojeżdża również do pracy.

Dodaj swój komentarz dotyczący obu kandydatów